Πανάξια νίκη για τον Φοίνικα με κορυφαίο τον Μιλη | PellaNews

Πανάξια νίκη για τον Φοίνικα με κορυφαίο τον Μιλη

Στο tie braek κρίθηκε ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε για την πρώτο αγώνα των ημιτελικών τον Φοίνικα Σύρου στον οποίο και αγωνίζεται και ο Εδεσσαιος Νίκος Μιλης που ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης αλλά και ο κορυφαίος της ομάδος.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό κάνοντας το 0-1 στα σετ, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή στα set με 2-1 μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν και τον αγώνα όταν το σκορ ήταν 24-23 υπέρ τους. Εκεί αντέδρασε ο Φοίνικας που έκανε το 2-2 και έστειλε τον αγώνα στο tie break.

Στο τελευταίο σετ ο Φοίνικας μπηκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με τον Φοίνικα να είναι πιο ψύχραιμος και να παίρνει ελαφρύ προβάδισμά με 10-12 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 12-12 αλλα και να παίρνει το προβάδισμα με 13-12. Μάλιστα βρέθηκε στο σημείο να διεκδίκηση και το ματς αλλά ο Φοίνικας Σύρου με 16-18 πέτυχε μια μεγάλη νίκη και κέρδισε με 2-3 τον πρώτο ημιτελικό.