Άστραψε ο Εδεσσαϊκός | PellaNews

Άστραψε ο Εδεσσαϊκός

Άστραψε ο Εδεσσαϊκός στην Καστοριά, όπου νίκησε την τοπική Αστραπή Μεσοποταμίας με 0-3 και απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Εδεσσαϊκός ξεκινησε με τους
Βασιλειάδη, Μαυρόπουλο, Κασαπίδη, Μωυσίδη, Αβραμίδη, Πασσαλή, Τούφα, Πούπη, Μάνιος, Παπουτζίδης και Μεταξάς.

Έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Πασσαλή, τον Βασίλη Πούπη και τον Βαγγέλη Μεταξά οι πράσινοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο.

Στο 30ο ο Εδεσσαϊκός άνοιξε  το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Τούφα

Ήταν μια εξαιρετική επίθεση που ξεκίνησε από τα πόδια του Πασσαλή που άλλαξε στον Μαυρόπουλο έστρωσε στον Μάνιο έκανε την σέντρα και ο Τούφας έγραψε το 0-1.

Ο Εδεσσαϊκός συνέχισε να είναι κυρίαρχος μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, ειδικά με τον Βαγγέλη Μεταξα.

Στο Β ημίχρονο οι παίκτες του Πέτρου Πεχλιβάνη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, που σκόραραν τόσο στην έναρξη του ημιχρόνου όσο και με τη συμπλήρωση του 90 λεπτου.

Έτσι οι τριαινοφόροι κατάφεραν να φύγουν με τους 3 βαθμούς αλλά και να κάνουν άλμα παραμονής στην κατηγορία.