Επίδειξη δύναμης ο Αλμωπός

Του Στέφανου Μιντζα

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Αλμωπος που συνέτριψε με 0-4 την Αστραπή Μεσοποταμίας.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Αλμωπός Αριδαίας που παρατάχθηκε με νέα πρόσωπα στη σύνθεση του. Ο Γιώργος Τυριακιδης έδωσε φανέλα βασικού στους Μουτζουρη, Τριανταφυλλίδη αλλά και Πεττα που επέστρεψε έπειτα από την τιμωρία του.

Την 11αδα συμπλήρωσαν οι Μενιος κάτω από τα δοκάρια, οι Τσιμογιαννης, Μαγγιζης, Ασλαμπαλογλου και Νικολιτσας στο κέντρο με τους Ουορντεν, Μεντη και Κωστούλα να συμπληρώνουν την επίθεση. Μάλιστα στο πάγκο του Αλμωπού βρέθηκε και ο Γρηγόρης Προυντσης

Η ομάδα του Γιώργου Τυριακιδη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ουορντεν στο 35ο λεπτο. Στο Β ημίχρονο οι παίκτες του Αλμωπου έκαναν πάρτι πετυχαινοντας 3 γκολ.

Ο δραστήριους Ραφαήλ Πεττας έκανε το 0-2 στο 55ο λεπτό ενώ ο Λεωνίδας Κωστουλας που είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένος τον τελευταίο πέτυχε 2 τέρματα γράφοντας το 0-4 και ο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδος του.

Έτσι ο Αλμωπός σε συνδυασμό και με την ήττα του Μακεδονικού αλλά και την ισοπαλία της Αναγέννησης Γιαννιτσών στην Αγκάθια αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του. Επόμενος σταθμός για την ομάδα του Γιώργου Τυριακιδη η Θύελλα Σαρακηνών στο τοπικό ντέρμπι.