close search results icon

Euro 2024 : Η άσπρη βούλα ήθελε Γαλλία

120 λεπτά "κακοποίησης" του πδοσφαίρου και πέναλτι.

Μετά από ένα ματς… κακοποίηση του ποδοσφαίρου για 120 λεπτά, Πορτογαλία και Γαλλία οδηγήθηκαν στα πέναλτι με την ομάδα του Ντεσάμπ να επικρατεί με 5-3 και να «πέφτει» πάνω στην Ισπανία στα ημιτελικά.

Η Γαλλία μπορεί να μην σκόραρε, να μην θάμπωσε, αλλά είχε ξανά τον τρόπο να κάνει τη δουλειά στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν μετά από 120 «άσφαιρα» λεπτά με την Πορτογαλία επικράτησε με 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία που νωρίτερα απέκλεισε την Γερμανία στο 120'. Στους «4» χωρίς γκολ από open-play οι Τρικολόρ, μοιραίος για τους Ίβηρες ο Ζοάο Φέλιξ.

Όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι, στο ξεκίνημά του ματς οι ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές. Η Πορτογαλία είχε λίγο περισσότερο την μπάλα, ενώ η Γαλλία περίμενε, όμως είχε κι εκείνη διαστήματα με κυκλοφορία. Χρειάστηκε να έρθει το 17’ και ένα σουτ του Μπρούνο Φερνάντες που κόντραρε και έφυγε έξω για να δούμε κάτι σαν υποψία φάσης.