Ο Σάκης Καραμπάσης για τα μπαράζ ανόδου

Με νέο του άρθρο ο γνωστός αθλητικογράφος Σάκης Καραμπάσης σχολιάζει τα μπαράζ ανόδου

Δεύτερη αγωνιστική των αγώνων μπαράζ και ο Απόλλων Κρ. Βρύσης ζευγάρωσε τις νίκες του.

Στην Αλεξάνδρεια η τοπική ομάδα, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με νίκη έναντι των ΙΕΚ, όπως επίσης ο Κιλκισιακός έπειτα το στραπατσο της πρεμιέρας, πήρε τους βαθμούς της νίκης έναντι των Μουδανιών που προβληματίζουν ως τώρα.

Αναλυτικοτερα, στο κατάμεστο γήπεδο της Κρ. Βρύσης ο πρωταθλητής της Ένωσης μας, θριάμβευσε κόντρα στο Αμύνταιο με το ευρύ 6-1.

Το συγκρότημα του Δ. Βοταρη αν και βρέθηκε στο 15' πίσω στο σκορ, ισοφάρισε στο 25' με τον Καράμπελα που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ως το 50' πέτυχαν τρία τέρματα, δύο με τον Καράμπελα και ένα του Γιονδη. Η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στους νικητές που πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τον Πρασσά και τον Τζήμα, ενώ έχασαν και αρκετές ευκαιρίες.

Η ομάδα της Κρ. Βρύσης είναι στην κορυφή με το απόλυτο και φυσικά είναι αισιόδοξοι για την συνέχεια.

Στο γήπεδο της Αλεξάνδρειας, οι γηπεδούχοι είχαν ένα εκρηκτικό αρχικό 20λεπτο, κατάφεραν να προηγηθούν στο 4' με τον Ι. Πιπιλιαρη.

Οι φιλοξενούμενοι του ΙΕΚ ισορρόπησαν την εικόνα, αλλά στο ημίωρο έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ταχατου για σκληρό μαρκάρισμα.

Το Β ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι νικητές με σωστή διαχείριση προσπάθησαν να μη δεχτούν τερμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια άκαρπη υπέροχη.

Τα ΙΕΚ διαμαρτύρονται για την ακύρωση ενός τέρματος, καθώς ο ρεφερυ έδωσε φάουλ (χέρι) στο παίκτη που σκόραρε.

Στις καθυστερήσεις σε μια ωραία επίθεση της Αλεξάνδρειας, ο Κ. Πιπιλιαρης με κεφαλια σημείωσε το 2-0.

Στο Στάδιο του Κιλκίς, ο τοπικός Κιλκισιακός πέτυχε σπουδαία νίκη κατά των Μουδανιών με 3-0 και σκόρερς τους Πιπερτζη (4') και Τσολακιδη 18'- 75').

Τα Μουδανιά έπαιζαν από το 15' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του στόπερ (ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε αντίπαλο).

Η ουσία είναι ότι τα Μουδανιά έπειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, βλέπει δύσκολη την συνέχεια αν και αρκετοί πίστευαν ότι ήταν ένα από τα φαβορί.