Serie A: «Κόλλησαν» στο μηδέν Γιουβέντους και Νάπολι

Χωρίς νικητή έληξε το ιταλικό ντέρμπι.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Τορίνο ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Νάπολι. Έσπασε το... ρόδι η Βενέτσια.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Γιουβέντους με την Νάπολι. Οι δύο ομάδες έμειναν στο «μηδέν» σε ένα ματς, όπου κυριάρχησε η τακτική. Αμφότερες κοίταξαν να διασφαλίσουν πρώτα το μηδέν, δεν πήραν ρίσκα με φυσική συνέπεια το ματς να μην έχει νικητή.

Όσο για την Βενέτσια επιτέλους χαμογέλασε.

Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο επικράτησε 2-0 της Τζένοα και πήρε τη νίκη, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 56’ αλλά ο Πογιάνπαλο δεν κατάφερε να μετουσιώσει το κερδισμένο πέναλτι σε γκολ, με τον Γκολίνι να το βγάζει.

Πέντε λεπτά αργότερα, πάντως, η Βενέτσια κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ με τον Μπούζιο να ανοίγει το σκορ. Ο Πογιάνπαλο στο 85ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, ενώ πήρε το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο ξεκίνημα του ημιχρόνου.

πηγή: sdna.gr