close search results icon

Ελλαδάρα για φίλημα στο Γουέμπλεϊ

Η απόλυτη ανατριχίλα! Το 0-1 της Ελλάδας μέσα στο Γουέμπλεϊ αφιερωμένο στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ!

Μια Ελλάδα που έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο Γουέμπλεϊ με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να καταθέτουν την ψυχή τους απέναντι στην Αγγλία αναδείχθηκε νικήτρια με 1-2 μένοντας 1η στον Όμιλο και έγραψε ιστορία

Οι Έλληνες διεθνείς κυριάρχησαν στην αναμέτρηση ενώ δύο γκολ της εθνικής μας ακυρώθηκαν ως οφ σάιτ.

μΟ αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την εθνική μας, με  τον Τάσο Μπακασέτα να έχει και την ευκαιρία να πετύχει γκολ στα πρώτα λεπτά  της αναμέτρησης ενώ καθ όλη την διάρκεια του Α ημιχρόνου οι Έλληνες διεθνείς δεν  απειλήθηκαν από τους Άγγλους

pavlidis-goal.webp

Το Β ημίχρονο ήταν ονειρικό καθώς στα πρώτα λεπτά του και στο 49' ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας στο Γουέμπλεϊ απέναντι στην Αγγλία και το αφιέρωσε στον Τζορτζ Μπάλντοκ, με όλους τους διεθνείς στη συνέχεια να σηκώνουν τη φανέλα του προκαλώντας ρίγη συγκίνησης. Η Εθνική θα μπορούσε να πετύχει και άλλο γκολ ενώ στο 87ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Παυλίδη ως οφ σάιτ. Ωστόσο η Αγγλία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 89ο λεπτό

Στις καθυστερήσεις ο Πέλκας μαζι μσ τον Παυλίδη έγραψαν ιστορία και έκαναν το 1-2  στο 94ο λεπτό γράφοντας μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η Ελλάδα πέτυχε την πρώτη νίκη της στην Αγγλία και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά έκανε το 3 στο 3 ούσα πρώτη στον όμιλο της.